Учені відкрили спосіб, який дозволяє людині випробувати в лабораторних умовах вихід з власного тіла.
За допомогою відеокамер, шоломів віртуальної реальності і тактильних стимуляторів незалежні групи дослідників в Лондоні і Лозані змогли викликати у здорових добровольців ілюзію того, що вони дивляться на себе з іншої частини кімнати.
Хоча лондонська і лозанська групи проводили експерименти за різними схемами, в обох випадках використовувалися шоломи з відеодисплеями.
Випробовуваний бачив високоякісне стереозображення з камер, які показували його ж з відстані в пару метрів. Щоб зробити ілюзію переконливішою, експериментатори використовували відчуття дотику: одна пластикова трубка погладжувала учасника по грудях або спині, а інша рухалася по "віртуальному тілу" в 2 метрах від нього.
Лозанська група доповнила експеримент, розмістивши в тому ж положенні, що і віртуальне тіло добровольця, манекен.
За словами Хендріка Ерссона, що проводив дослідження в Університетському коледжі в Лондоні, учасникам експеримент сподобався. "Багато з них посміхалися і говорили: "Ух ти, як незвично!"
"Якщо нам вдасться помістити людину всередину віртуального персонажа, і він відчуватиме себе, неначебто знаходився усередині свого віртуального втілення, уявіть, які це відкриє можливості, - говорить Ерссон. - Відеоігри можуть вийти на абсолютно інший рівень, але це далеко не єдине. Наприклад, хірург зможе виконувати операцію на відстані, управляючи своїм віртуальним втіленням з іншого місця".
Сьюзен Блемор, фахівець з парапсихології з Університету Західної Англії, говорить: "Відкриття того, що позатілесний досвід - абсолютно природний феномен, не доводить, що астрального тіла, або душі, або духу, не існує. Позатілесний досвід можна сприймати не як доказ існування надприродного або життя після смерті, а як явище, що зачаровує і хвилює, яке всі ми потенційно можемо відчути".